Ben bu tarifin adını lokumlu bisküvi diye değiştirsem nasıl olur

Ramazan tatlısız olmuyor,bende size sütlü hafif bir tatlı tarifi vereyim ne dersiniz?Afiyetle yeriz dediğinizi duyar gibiyim.Bu tarifin gerçek adı çukalata soslu yalancı tavuk göğsü.Tadı benim ona taktığım isme çok uygun.Neyse denerseniz yazarsınız bana, hangi isim tadına uygun diye.

 

Malzeme

1 litre süt (yağlı,yarım yağlı,yağsız her türlü sütü kullanabilirsiniz )

1,5-2 su bardağı şeker (şeker miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayın (süt şeker karıştırılır tadına bakılır tatlı ayarı tamam dır dediğinizde süte diğer malzeme ilave edilir)

1 fincan un (silme olmayacak )

1 yemek kaşığı katı yağ (tereyağı da olabilir ,yağsız da yapabilirsiniz )

1 paket istediğiniz marka bisküvi

2 yemek kaşığı hindistan cevizi (hindistan cevizi yoksa veya sevmiyorsanız koymanız çok şart değil sade büsküvili oluncada çok güzel oluyor.

 

Pişirrelim

süt şeker karıştırılıp tanına karar verilir,unun ve yağın ilavesiyle hepsi tencerede ocak üzerine koyulmadan karıştırılır ve ocağın altı yakılır .Muhallebi ne çok katı nede çok sıvı olmayacak şekilde pişirilir,çok fazla kaynatmaya gerek yok kaynadıktan sonra bir iki göbek atsın yeter.

Muhallebimiz ılınıncaya kadar orta hızda mikserle çırpılır kıvamı göz,göz olduysa vede hafif köpürdüyse tamamdır çırpma işi.

Ayrıca bir yerde bisküvilerimizi ufaltalım içine hindistan cevizimizi de koyup karıştıralım,bu karışımı bir tepsiye veya borcama yayalım ,üzerine muhallebimizi dikkatlice tepsinin bir kenarından başlayarak ,tepsinin sonuna doğru dökelim.Tepsimizin tamamı kapandıktan sonra,ben birazda en üste bisküvi serpip muhallebinin üstünüde bisküvi ile kapatıyorum.(hani iki bisküvi arası lokum gibi oluyor diye )

Tepsimizi buzdolabına kaldıralım.Muhallebimiz iyice soğumuş olsun ki düzgün kesilebilsin ve rulolarımızda o nispette düzgün olsunlar diye .

Buzdolabından çıkarttığımız muhallebimizi börek dilimler gibi enine boyuna keselim iri dilimler elde edelim ,sonra her bir dilimi rulo yapıp tekrar bir başka borcama servise çıkacak şekilde sıralayalım.

En üste bir şey koymayıp bu şekildede tüketilir veya hazır paket çukolata soslarla soslanır veya cekilmiş ceviz serpilir.

İşte böylece hem çok hafif hemde kendi damak zevkimize uyğun iftar sonrası tatlımız hazır.

Mutlu bereketli iftar sofralarında buluşmanız dileğiyle.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !